Упутство пројектним тимовима
Фестивал креативности завршна је смотра у годишњој реализацији пројекта Интернест и има задатак да представи медијску креативност ученичких тимова. Свака школа учесница бира једну од понуђених књига из области социологије, антропологије, уметности, историје, теорије и критике масовних медија и припрема њену презентацију у одабраним медијумима. На тај начин, књига служи као основа за медијско проширење одабраних тема и садржаја, као инспирација за шире ангажовање ученика у једном специфичном облику ваннаставне активности.
Од ученика се очекује да папрочитају одабрану књигу и њене теме и тезе схвате. То подразумева међусобне разговоре, консултовање са менторима и другим професорима, организовање ширих дебата, разговор са људима који се датом облашћу професионално баве и слично.
У складу са тим, пројектна група се опредељује за покретање расправе у јавности о неком од проблема којима се књига бави, или, пак, да неке од теза изнетих у књизи провери на примеру сопствене средине. Начин на који пројектна група покушава да анимира своју околину и искористи повратну спрегу део је креатвиних решења која се од носилаца пројекта очекују. Пројектни тим обавља значајан креативни посао чију би вредност и важност требало да сагледа и процени непосредна школска заједница, околина у којој тим делује. Стога је и успешно анимирање локалних медија и локалне управе важан допринос сврси целог подухвата.
Већ у овој фази рада пројектна група бира медијуме које ће користити за рад на пројекту и за презентацију тог рада унутар своје средине и пред аудиторијумом у завршном делу, финалу Фестивала креативности у Београду. Од пројектне групе се не очекује да искористи по сваку цену што више различитих медијума и медија, већ да одабере најпримеренија средства за изражавање идеја и решења до којих је током рада дошла. Коначни производ пројектне групе може бити богати мултимедијални досије и одговарајућа презентација, али исто тако и убедљив и ефектни приказ резултата коришћењем само једног медијума, само једног средства изражавања. Другим речима, најбољи ефекат се не постиже гомилањем средстава већ усклађеношћу, синхроношћу садржаја и садржитеља.
Укупни естетски ефекат одабраног начина изражавања, то јест правилно и ефектно коришћење одабраног медијума изузетно је важно, јер указује не само на разумевање одабране теме, већ и на познавање суштине таквог избора.
На коначној презентацији, на Фестивалу креативности, пројектни тим треба да мултимедијски и мултифункционално оживи садржај одабране књиге. Представљање указује до које мере је пројектни тим овладао тим садржајем, те медијским средствима успео да обликује аутономан садржај, иновацију и афирмише одређене вредности. Вероватно нема потребе понављати да на Фестивалу креативности треба што боље приказати укупни креативни потенцијал пројектног тима.
Задатак жирија је да пође управо од оваквих поставки приликом оцењивања продукције која му се приказује.
др Александар Луј Тодоровић
члан жирија Фестивала креативности